Maraton Londyński: Zdjęcie autorstwa Milan G

Dwa tygodnie temu daliśmy wam listę słynnych półmaratonów na świecie. Dziś przedstawimy Ci listę najlepszych na świecie maratonów w dużych miastach.

To niekoniecznie są najbardziej ryzykowne wyścigi. Podobnie jak w półmaratonie W tym wpisie wykorzystaliśmy nasze własne kryteria, aby stworzyć listę najlepszych maratonów na świecie.

Pierwszym na liście będzie oczywiście Abbott World Marathon Majors. Jest to seria maratonów składająca się z sześciu największych i najbardziej znanych maratonów na świecie. Biegi odbywają się w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku.

Istnienie tych biegów i brak porównywalnej grupy dla półmaratonów jest tym, co doprowadziło nas do spekulacji jakie połówki mogłyby tworzyć takie ugrupowanie.

Boston Marathon:Zdjęcie autorstwa Annie

Maraton Bostoński, założony w 1897 roku, jest najstarszym na świecie corocznym maratonem i prawdopodobnie jedynym dużym maratonem rozgrywanym w poniedziałek. Odbywa się w każdy trzeci poniedziałek kwietnia, który w USA jest Dniem Patrioty.

Boston to bardzo historyczny wyścig, w którym chce wziąć udział wielu biegaczy z całego świata, ale trudno jest zdobyć miejsce. Jeśli nie biegniesz, aby zebrać pieniądze na cele charytatywne, musisz uzyskać czas kwalifikacyjny (BQ) w maratonie w poprzednim roku. Standardy BQ są uznawane za miernik doskonałości w amatorskim maratonie, do tego stopnia, że wiele maratonów z szybkimi trasami często reklamuje się jako trasy Boston Qualifier.

Boston Marathon jest biegiem typu point to point i net-downhill, dlatego nie spełnia wymagań stawianych biegom kwalifikującym się do bicia rekordów świata.

W 2011 roku Geoffrey Mutai z Kenii wygrał Maraton Bostoński z czasem 2:03:02, który był wówczas najszybszym czasem na świecie, ale nie został uznany za rekord świata. Rekordzistką wśród kobiet jest Bezunesh Deba z Etiopii z czasem 2:19:56. Oba te czasy zostały ustanowione bez udziału pacemeterów, których w Maratonie Bostońskim nie ma.

Maraton w Londynie słynie z tego, że zawsze przyciąga większość najlepszych biegaczy na świecie. Niektórzy biegacze nazywali go “głównym wyścigiem wśród głównych maratonów świata” ze względu na poziom rywalizacji. Wśród wielkich maratończyków, którzy wygrali ten maraton, są Kenijka Mary Keitany – która ustanowiła tu jedyny rekord świata kobiet – Martin Lel i Paula Radcliff, której czas jest rekordem świata kobiet. W maratonie wykorzystuje się osoby nadające tempo, które pomagają elitarnym zawodnikom w osiąganiu szybszych czasów.

Od momentu powstania maraton zawsze odbywał się wiosną. Po raz pierwszy odbył się 29 marca 1981 roku.

Rekordy trasy należą do Eliuda Kipchoge z Kenii (2:03:05 dla mężczyzn) i Pauli Radcliff z Wielkiej Brytanii (2:15:25 dla kobiet).

Został ustanowiony w 1970 roku i obecnie jest uważany za największy maraton na świecie, z największą liczbą uczestników i absolwentów. W 2013 roku wystartowało 51 999 osób, a ukończyło 51 394. Trasa maratonu przebiega przez wszystkie pięć dzielnic Nowego Jorku

Maraton odbywa się w każdą pierwszą niedzielę listopada. Z wyjątkiem 2012 roku, kiedy to wyścig został odwołany z powodu huraganu Sandy, maraton w Londynie odbywa się co roku od momentu jego powstania.

Rekordzistami trasy dla kobiet i mężczyzn są Kenijczycy Geoffrey Mutai (2:05:06) i Margaret Ogayo (2:22:31). Nie ma osób wyznaczających tempo.

Maraton Berliński 2009: Zdjęcie autorstwa easy-berlin

Maraton ten został zapoczątkowany w 1974 roku i odbywa się co roku w ostatni weekend września. Jest uważany za najszybszy maraton na świecie – ustanowiono tu sześć ostatnich rekordów świata mężczyzn. Trzy rekordy świata kobiet również zostały tu ustanowione. Wykorzystuje się w nim osoby nadające tempo, aby pomóc elitarnym zawodnikom w osiąganiu szybszych czasów.

Do września 1990 roku bieg był ograniczony do obszaru na zachód od Berlina, ale zmienił się po tym, jak Berlin stał się jednym miastem. Od tego czasu trasa obejmuje cały Berlin.

Dennis Kimetto z Kenii jest rekordzistą biegu mężczyzn z czasem 2:02:57, który jest także aktualnym rekordem świata, a Mizuki Noguchi z Japonii jest rekordzistką biegu kobiet z czasem 2:19:12.

Podobnie jak w przypadku innych dużych maratonów, znalezienie miejsca nie jest łatwe – w 2014 roku zgłosiło się ponad 169 000 chętnych, a tylko niecałe 37 000 zostało wybranych. Maraton w Chicago ma długą historię – pierwszy wyścig odbył się już w 1905 roku. Jednak pierwsza edycja nowoczesnego maratonu odbyła się we wrześniu 1977 roku. W 2017 roku przestał on mieć osoby nadające tempo biegu.

Maraton jest ulubionym biegiem wielu biegaczy ze względu na szybką i płaską trasę, dzięki czemu idealnie nadaje się do uzyskiwania najlepszych czasów. Do tej pory na trasie maratonu w Chicago pobito cztery rekordy świata w maratonie.

Rekordy trasy należą do Dennisa Kimetto z Kenii (2:03:45) dla mężczyzn i Pauli Radcliff z Wielkiej Brytanii (2:17:18) dla kobiet, które są rekordzistkami świata.

Jest to najnowszy maraton, który został dodany do listy światowego rankingu maratonów. Przed maratonem w Tokio, począwszy od 1981 roku, w latach parzystych odbywały się Tokyo International Marathon i Tokyo – New York Friendship International Marathon.

Kenijczycy Wilson Kipsang i Sarah Jepchirchir są właścicielami rekordów trasy kobiet i mężczyzn, które wynoszą odpowiednio 2:03:58 i 2:19:47.

Poza Abbot World Marathon Majors istnieją inne maratony, które cieszą się równie dużą popularnością ze względu na liczbę uczestników i jakość elit.

Chociaż majors to wyścigi, do których aspirują zarówno amatorzy, jak i zawodowcy, istnieje cały zestaw świetnie zorganizowanych maratonów w dużych miastach, na które również warto zwrócić uwagę. Mogą one zaoferować te same wspaniałe tłumy widzów co majors, ale często znacznie łatwiej się na nie zapisać i mogą być bardziej przystępne cenowo.

Często można w nich zobaczyć elitę, która dopiero chce się sprawdzić, lub uznanych mistrzów, którzy przyjeżdżają, aby osiągnąć świetny czas i zdobyć nagrodę pieniężną.

Jest to jeden z najpopularniejszych maratonów w Europie. Odbywa się zazwyczaj w kwietniu i co roku bierze w nim udział ograniczona liczba 50 000 biegaczy. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych biegów we Francji, trzeba mieć zaświadczenie od lekarza o dopuszczeniu do biegu. Może to być zabieg mający na celu uniknięcie problemów zdrowotnych, które mogłyby dotknąć biegaczy niebędących w pełni sił.

Kenenisa Bekele z Etiopii ustanowił rekord trasy dla mężczyzn w czasie 2:05:04, a Purity Rionoripo dla kobiet w czasie 2:20:55.

Maraton jest często nazywany najbogatszym maratonem na świecie, biorąc pod uwagę nagrody pieniężne w wysokości 200 000 dolarów oferowane dla zdobywców pierwszych miejsc. W 2008 roku za rekord świata oferowano milion dolarów, a za pierwsze miejsce w kategorii kobiet i mężczyzn 250 000 dolarów. Maraton w Dubaju to także stosunkowo szybki bieg, który sprzyja osiąganiu najlepszych czasów.

Maraton odbywa się zazwyczaj w styczniu, a jego pierwsza edycja miała miejsce w 2000 roku. Od tamtej pory Etiopczycy i Kenijczycy zawsze dominowali na podium tego wyścigu.

Rekord trasy dla mężczyzn należy do Etiopczyka Tamirata Doli i wynosi 2:04:11, a dla kobiet Aselefech Mergia – 2:19:31.

Maraton Amsterdamski,2014: Zdjęcie dzięki uprzejmości Franklin Heijnen

Na podstawie średniego czasu dziesięciu najszybszych zwycięzców, maraton ten jest szóstym najszybszym biegiem na świecie w 2016 roku. Jest to więc kolejny idealny maraton do ustanowienia swojego najlepszego czasu, zwłaszcza że nie zaprasza elit, które są tak konkurencyjne jak maratony znajdujące się przed nim, takie jak Berlin, Londyn, Chicago czy Paryż.

Maraton ten został zapoczątkowany w 1975 roku, a od 1996 roku stał się ulubionym miejscem Kenijczyków, którzy odnieśli w nim kilka znaczących zwycięstw: Sammy Korir w 1997 i 1998 roku, Wilson Chebet w 2011, 2012 i 2013 roku oraz Bernard Kipyego w 2014 i 2015 roku.

Rekord trasy dla mężczyzn należy do Kenijczyka Lawrence’a Cherono i wynosi 2:05:09, a dla kobiet do Meseret Hailu i wynosi 2:21:09.

Scotiabank Toronto Waterfront Marathon odbywa się w Toronto, w Ontario, w październiku. Stał się największym i najszybszym maratonem w Kanadzie, przyciągając wielu elitarnych maratończyków i jest jednym z pięciu złotych maratonów IAAF w Ameryce Północnej (trzy pozostałe to Majors). Nie należy mylić tego maratonu z maratonem w Toronto, który odbywa się w pierwszą niedzielę maja.

Rekordzistami trasy tego maratonu są Kenijczyk Philemon Rono dla mężczyzn z czasem 2:06:52, natomiast rekord trasy dla kobiet należy do Koren Jelela z Etiopii z czasem 2:22:42.

Meta na miejscu, Maraton we Frankfurcie 2017: Zdjęcie autorstwa Marco Verch

Bieg powstał w 1981 roku i jest drugim co do wielkości maratonem w Niemczech po maratonie berlińskim. Ze względu na szybką trasę, maraton przyciąga większość najlepszych maratończyków na świecie. W zeszłym roku na liście startowej znalazł się mistrz świata i mistrz olimpijski Vivian Cheruiyot. Bieg odbywa się co roku w październiku i dopiero w 1986 roku został przerwany, ponieważ pierwotni sponsorzy, klub lekkoatletyczny OSC Hoechst 1960, zaprzestali organizacji imprezy.

Kenijczyk Wilson Kipsang ustanowił rekord trasy dla mężczyzn z czasem 2:03:42, który był jego najlepszym czasem osobistym, zanim pobił rekord świata w Berlinie. Rekord świata kobiet należy do Etiopki Meselech Melkamu i wynosi 2:21:01.

Maraton ten odbywa się każdej wiosny od czasu jego powstania w 1986 roku i odnotował znaczny wzrost liczby uczestników, zwłaszcza po wprowadzeniu trasy “Stadion do morza”. Stał się jednym z największych wyścigów w USA, w którym co roku bierze udział około 25000 uczestników.

Rekordy trasy należą do Markosa Geneti z Etiopii (2:06:35) w kategorii mężczyzn oraz Lidii Grigorievej z Rosji z czasem 2:25:10. Ponieważ jest to bieg punktowy, nie kwalifikuje się do ustanowienia rekordu świata.

13. Maraton w Rotterdamie

Maraton w Rotterdamie odbywa się co roku w kwietniu w Rotterdamie, w Holandii. Przyciąga wielu elitarnych biegaczy i został uznany za jeden z 10 najlepszych maratonów przez magazyn Runner’s World. Ze względu na płaską trasę i sprzyjające warunki pogodowe, sportowcy osiągają tu swoje najszybsze czasy.

Aktualne rekordy trasy należą do Duncana Kibeta (2:04:27) i Tiki Gelany (2:18:58), odpowiednio dla mężczyzn i kobiet.

Explore More

Potężna lekcja: Te same dwa posiłki, każdego dnia | przez antyrebel.org

April 5, 2023 0 Comments 8 tags

To nie jest “life hack”. To jest KRÓTKI/PROSTSZY lekcja o optymalnym odżywianiu, oparta na latach zabawy. Optymalne zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Na końcu podsumuję moje wyniki N-of-1. Przytoczę też

Jaka jest idealna ilość ćwiczeń dla długiego życia?

April 5, 2023 0 Comments 8 tags

Po przekroczeniu pewnego punktu ćwiczenia mogą być niczym więcej, jak tylko fizycznym nadużyciem. Zdjęcie autorstwa julien Tromeur na stronie Unsplash Tłowo “maraton” pochodzi z greckiej legendy. Historia mówi że Filipides,

Nowe badania: Jedzenie ograniczone w czasie zwiększa wydajność sportowców Masters

April 5, 2023 0 Comments 9 tags

Stosowali oni plan 16:8 Zdjęcie autorstwa RUN 4 FFWPU at Pexels.com Jedzenie ograniczone w czasie (TRE), znane też jako przerywany post, było gorącym tematem przez ostatnią dekadę zarówno w świecie